wtorek, 15 listopada 2011

Nowe przystanki linii T1 i T2

Cytując stronę www.ztm.poznan.pl



Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu uprzejmie informuje, że od 18 listopada 2011roku na trasie linii nr T1 i T2 uruchomione zostaną dodatkowe przystanki autobusowe:

  • Roosevelta n/ż (na ulicy Bukowskiej, w kierunku ronda Kaponiera przy wjeździe na teren MTP)
  • Jeleniogórska n/ż (na ulicy Grunwaldzkiej, w obu kierunkach, pomiędzy ulicą Jeleniogórską a Jawornicką)
  • Wieruszowska n/ż (na ulicy Grunwaldzkiej, w obu kierunkach, przy ulicy Wieruszowskiej)
  • Opalenicka n/ż (na ulicy Przybyszewskiego, w kierunku Junikowa, po skręcie z ulicy Marcelińskiej, przystanek tylko dla linii nr T2, nie obowiązuje dla linii nr 93)

sobota, 12 listopada 2011

Kolejne stanowisko grunwaldzkich Rad Osiedli oraz Stowarzyszeń

W związku z utrudnieniami na Grunwaldzie spowodowanymi remontami Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz w ciągu ulicy Grunwaldzkiej grunwaldzkie Rady Osiedli (Junikowo, Kwiatowe, Ławica) oraz Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania i My-Poznaniacy wysłały do ZTM i ZDM kolejne stanowisko w sprawi usprawnień komunukacyjnych w tym rejonie. Poniżej treść pisma. Wysłaliśmy również list do Policji z prośbą o czuwanie nad porządkiem i buspasami na tym obszarze. Treść pisma również poniżej.



Zarząd Dróg Miejskich
ul. Wilczak 16
60-623 Poznań
Dyrektor Jacek Szukała

Zarząd Transportu Miejskiego
ul. Matejki 59
60-770 Poznań
Dyrektor Rafał Kupś

Szanowni Państwo!

Bardzo dziękujemy za spotkanie w dniu 28 października i uwzględnienie w przewidywanej organizacji ruchu większości naszych postulatów. Jednakże wobec nie ujęcia części z nich oraz nie ujęcia uwag zgłaszanych podczas spotkania, chcielibyśmy przedstawić je Państwu w jednolitej formie na piśmie. Jest to tym bardziej zasadne, że pierwsze dni funkcjonowania nowej organizacji ruchu w pełni potwierdziło nasze obawy. Prosimy o uwzględnienie jak poniżej:

1. Wspomożenie mieszkańców Os. Kwiatowego i Ławicy przez zwiększenie częstotliwości kursowania autobusu linii 77. Jest to alternatywna trasa dla osób dojeżdżających z najbardziej dzisiaj poszkodowanych okolic osiedla Kwiatowego i Junikowa do centrum. Prosimy o rozważenie i przeanalizowanie tymczasowego poprowadzenia tej linii po ul. Szarotkowej, gdzie wskutek mniejszego ruchu mniejsze byłyby też opóźnienia linii, ewentualnie zaprojektowanie skrócenia trasy autobusu i zorganizowanie jego tymczasowej pętli na ulicach poprzecznych do Malwowej. Ciekawi jesteśmy jakie są w tym zakresie możliwości, które skonsultowalibyśmy z mieszkańcami. Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 77 jest dla mieszkańców tego najbardziej oddalonego od miasta osiedla kluczowe.

2. Udrożnienie ruchu autobusów na ulicach otaczających Rondo Nowaka-Jeziorańskiego przez:
stworzenie z ulicy Marcelińskiej (na odcinku od ulicy Wojskowej do Przybyszewskiego) ulicy jednokierunkowej z wyznaczonym buspasem. Objazd dla osób chcących dojechać od Przybyszewskiego do Wojskowej byłby skierowany przez ulicę Rokietnicką albo Wyspiańskiego.
ustanowienie pierwszeństwa dla ruchu skręcającego z ulicy Wojskowej w lewo w ulicę Marcelińską.
stworzenie z ulicy Wyspiańskiego (na odcinku od ulicy Reymonta do Wojskowej) ulicy jednokierunkowej z wyznaczonym buspasem. Objazd dla osób chcących dojechać od Wojskowej do Reymonta byłby skierowany przez ulicę Chociszewskiego albo Marcelińską.
ustanowienie pierwszeństwa dla ruchu skręcającego z ulicy Wyspiańskiego w lewo w Wojskową.
utworzenie pasa dla autobusów na ul. Przybyszewskiego na pasie do prawoskrętu do Szpitala Klinicznego UM oraz przystanku autobusowego na ul. Przybyszewskiego za wjazdem do szpitala przed Rondem Nowaka-Jeziorańskiego
utworzenie pasa dla autobusów na ul. Grunwaldzkiej w stronę Junikowa 200 m przed ul. Wojskową

3. Zwiększenie pojemności systemu autobusów Za Tramwaj przez:
zwiększenie częstotliwości autobusu T2 w godzinach szczytu do 3 minut.
kursowania autobusu linii T1 w godzinach szczytu do 10 minut
wydzielenie pasa dla autobusów przy Kaponierze z jednego z dwóch pasów ul. Bukowskiej w stronę Junikowa przez domami mieszkalnymi i hotelem Sheraton
stworzenie przystanku autobusowego dla linii T1 i T2 przed hotelem Sheraton albo na wysokości bramy targowej przy ulicy Grunwaldzkiej, ewentualnie bliżej ulicy Święcickiego. Ułatwi to dotarcie do Dworca PKP i Mostu Dworcowego, a zarazem nie powinno kolidować z planowanymi remontami w tym obszarze.

4. Zaoferowanie alternatywnego połączenia Junikowa i części Os. Kwiatowego z Głogowską/Hetmańską przez połączenie z tego rejonu ulicami Wieruszowską, Bełchatowską, Sobotecką do Promienistej, powrót Krośnieńską z Os. Kopernika. Zdając sobie sprawę z ograniczonej nośności i szerokości ulic w tym rejonie pragniemy zauważyć, że MPK zakupiło ostatnio minibusy, które nie są obecnie stale wykorzystywane. Nie powinny mieć problemu z pokonaniem tej trasy. Częstotliwość kursowania można dopasować np. do autobusu linii 79, co zapewniłoby względnie płynny ruch mieszkańcom.

5. Usprawnienie ruchu linii T3 przez prowadzenie jej w obu kierunkach po ul. Chociszewskiego (powrót ul. Szymborską). W tym celu konieczne byłoby jedynie zapewnienie autobusom możliwości skrętu z Chociszewskiego w Kasprzaka, następnie Potworowskiego i powrót w ul. Chociszewskiego.

6. Poprawę oznakowania pasów autobusowych oraz przedłużenie pasa na Grunwaldzkiej od ul. Drzewieckiego do tymczasowego ronda przed Bułgarską. Szczególnie przed krytycznymi skrzyżowaniami np. przed Rondem Nowaka-Jeziorańskiego konieczne jest ograniczenie prędkości do 30 km/h i oznakowanie np. C-10 z wyłączeniem bus+taxi w jezdni rozgraniczające pasy ruchu.

Nadto momentami spotyka się błędne oznakowanie pionowe, które nie uwzględnia pasa autobusowego. Jako przykład można podać skrzyżowanie Grunwaldzkiej (w stronę centrum) z Grochowską gdzie oznakowanie pionowe stale nie uwzględnia buspasa dopuszczając ruch na wprost na obu pasach jezdni. Na długim odcinku w kierunku Junikowa, zaraz za Rondem Jeziorańskiego również brak odpowiedniego oznakowania poziomego (jest tuż przed przystankiem a potem długo nic).
Zastanawiamy się także nad dopuszczeniem rowerów do jazdy po pasie dla autobusów, gdyż tworzą one niebezpieczne sytuacje spowalniając ruch albo de facto jadą po tym pasie.

Pod poniższym pismem podpisują się: Rada Osiedla Kwiatowe, Rada Osiedla Junikowo, Rada Osiedla Ławica, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania, Stowarzyszenie My-Poznaniacy.

Rady Osiedli Grunwald Południe, Grunwald Północ, Łazarz oraz Stary Grunwald zapoznają się z pismem na najbliższych radach i po ewentualnych poprawkach prześlą także swoje stanowiska.

---------------------------------
Komenda Miejska Policji
W PoznaniuKomenda Miejska Policji
W Poznaniu

Szanowni Państwo!

W związku z remontami Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego oraz ulicy Grunwaldzkiej od soboty funkcjonuje zmieniona organizacja ruchu. Na Grunwald przestały dojeżdżać tramwaje i pojawiły się nowe objazdy. Powstał również pas tylko dla autobusów i taksówek mający usprawnić ruch transportu publicznego. W związku z powyższym zwracamy się do Państwa z prośbą o czuwanie nad sytuacją komunikacyjną w tym obszarze.

Szczególnej uwadze polecamy bus-pas. Jego drożność warunkuje jako taką sprawność ruchu na Grunwaldzie. Jeśli pas dla autobusów będzie lekceważony, to pasażerowie porzucą autobusy i wsiądą w samochody. Już docierają do nas głosy mieszkańców, którzy narzekają, że cała inicjatywa i nadzieja na nic, jeśli się nowych reguł nie egzekwuje albo nie pomaga kierowcom się zorientować w sytuacji. Czas przejazdu wynoszący w szczycie 30 minut na pokonanie odcinka wokół Ronda Nowaka-Jeziorańskiego jest nie do zaakceptowania.
Zapłacimy za to podwójnie – kosztami zwiększonych jeszcze bardziej zatorów i kosztami pustych autobusów spalających paliwo stojąc w większych korkach. W tej sytuacji ogromna rola nie tylko właściwej organizacji ruchu drogowego, ale i w organizacji i prewencji przez służby drogowe.

Nawyki kierowców i zniecierpliwienie może górować i czasem góruje nad oznakowaniem obecnie funkcjonującej organizacji ruchu. Warto, aby w tym rejonie, szczególnie na początku remontów, pojawiły się dodatkowe patrole policyjne, które – szczególnie w godzinach szczytu komunikacyjnego – zwracałyby kierowcom uwagę na obecne oznakowanie i przestrzeganie przeznaczenia buspasów. Z naszych obserwacji i rozmów z kierowcami wynika, że nie łamią oni reguł ruchu świadomie, ale w wyniku zachowań stadnych. Kosztują one w godzinach porannego szczytu pasażerów KAŻDEGO z autobusów T2 od 10 do 15 minut oczekiwania na skręt z ul. Grunwaldzkiej w ul. Reymonta. Szczególnej uwadze poświęcamy ten odcinek w stronę centrum przed Rondem Nowaka-Jeziorańskiego oraz w stronę Junikowa przez Bułgarską. A jeśli ZDM uwzględni nasze postulaty wprowadzenia pierwszeństwa na ul. Wojskowej ze skrętem w Marcelińską, oraz na ul. Wyspiańskiego przy skręcie w ul. Wojskową, to prosimy także o obecność policji na tych skrzyżowaniach.

Możliwości pomocy z Państwa strony są dla mieszkańców Poznania nieocenione. Pozwoli to mieszkańcom Grunwaldu na łatwiejsze i szybsze dojazdy komunikacją miejską, której pojazdy unikną korków, a także zwiększy się bezpieczeństwo na tym obszarze w związku z wprowadzonymi zmianami. Będziemy wdzięczni za okazaną nam pomoc i utrzymanie porządku.

niedziela, 30 października 2011

Komunikacja zastępcza na czas remontu Grunwaldzkiej i Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego

Po spotkaniu Rad Osiedli i Stowarzyszeń z ZTM i ZDM opublikowano jakie zmiany komunikacyjne czekają nas od 5.11. Będą kursowały 3 autobusy na tramwaj (T1, T2 oraz T3). Z całością przewidywanych zmian można zapoznać się na stronie ZTM pod adresem: http://www.ztm.poznan.pl/komunikaty/linie-1-6-7-13-17-t1-t2-t3-przebudowa-ulicy-grunwaldzkiej-oraz-modernizacja-ronda-jana-nowaka-jeziora-skiego-etap-ii/ .

W najbliższym czasie parę słów więcej na ten temat ode mnie:)

poniedziałek, 24 października 2011

Wspólne stanowisko grunwaldzkich Rad Osiedli oraz poznańskich stowarzyszeń

W związku ze zbliżającym się remontem ulicy Grunwaldzkiej, a także remontami które już trwają, Grunwaldzkie Rady Osiedli, w tym także Rada Osiedla Junikowo, oraz dwa poznańskie stowarzyszenia zajęły wspólne stanowisko w sprawie organizacji transportu zastępczego na czas odłączenia ulicy Grunwaldzkiej (od 3 albo 5.11) od komunikacji tramwajowej. Spotkanie niżej podpisanych z adresatami tego listu – ZTM I ZDM – odbędzie się w piątek. Wtedy też pojawią się informacje na temat organizacji transportu zastępczego podczas zbliżających się utrudnień. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z tym pismem.





Poznań, 13.10.2011 r.

Zarząd Dróg Miejskich
ul. Wilczak 16
60-623 Poznań
Dyrektor Jacek Szukała

Zarząd Transportu Miejskiego
ul. Matejki 59
60-770 Poznań
Dyrektor Rafał Kupś



Szanowni Państwo!

Grunwald został odcięty od miasta. Już trwa remont wciągu ulicy Roosevelta, a także remont Ronda Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W październiku ma rozpocząć się kolejny remont, który utrudni poruszanie się mieszkańcom Grunwaldu - przebudowa ulicy i torowiska w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, a od początku listopada przestaną kursować po Grunwaldzkiej tramwaje.
W związku z powyższym chcemy przedstawić Państwu wspólne stanowisko grunwaldzkich Rad Osiedli: Grunwald Północ, Junikowo, Ławica, Kwiatowe, Stary Grunwald i radnych Osiedla Grunwald Południe oraz stowarzyszeń Inwestycje dla Poznania i My Poznaniacy na temat organizacji ruchu i transportu publicznego na czas wyżej wymienionych remontów.
Najszybszą formą komunikacji są podczas obecnych bezprecedensowych korków tramwaje, które poruszają się w większości wydzielonym torowiskiem nie stojąc w korkach. Grunwald takiej komunikacji zostanie na parę miesięcy pozbawiony w związku z tym bardzo ważne jest wyznaczenie odpowiedniej komunikacji zastępczej. Za wszelką cenę chcemy uniknąć przesiadki obecnych pasażerów ZTM na samochody. Po wspólnych konsultacjach przedstawiamy Państwu nasze wnioski, prosimy ZTM i ZDM o wzięcie ich pod uwagę, a także prosimy o pilne spotkanie w tej sprawie.

Postulujemy:

1. Stworzenie wydzielonego pasu dla autobusów w ciągu ulicy Grunwaldzkiej od ul. Smoluchowskiego do Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego.

Uzasadnienie: Jest to jedyna możliwość aby transport z Grunwaldu odbywał się sprawnie. Bez takich pasów autobusy utkną w korkach będąc tak samo nieefektywne jak komunikacja samochodowa. Stworzenie bus-pasów będzie wyraźną zachętą do wybrania komunikacji miejskiej dającą do wyboru: albo stoisz w korku we własnym samochodzie albo korzystasz ze sprawnej komunikacji. Warto zauważyć, że przy Rondzie Jana Nowaka Jeziorańskiego i tak jest możliwość skrętu w ulicę Reymonta tylko z jednego pasa.

2. Zmiana trasy autobusów T1. Proponujemy aby autobus ten poruszał się w ciągu ulicy Grunwaldzkiej od Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego do Bałtyku.
Uzasadnienie: Autobus T1 poruszający się po obecnej trasie stoi w korku na ulicach Bukowskiej i Szylinga, a dojeżdżając do Bałtyku (na wysokości hotelu Sheraton) takowych by uniknął. Dojście z przystanku do Ronda Kaponiera uległo by tylko nieznacznemu wydłużeniu, natomiast łatwiejsze byłoby dojście do Mostu Dworcowego oraz Dworca PKP. Natomiast w godzinach szczytu autobus ten poruszał by się o parę minut szybciej niż obecnie.

3. Częstotliwość kursowania autobusów z Junikowa do Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego co 3 minuty.
Uzasadnienie: Obecnie po Grunwaldzkiej kursują tramwaje z częstotliwością 4 składów w ciągu 10 minut. Utrzymanie tej częstotliwości jest ważne aby efektywność komunikacji zastępczej nie spadła i była odpowiednią alternatywą.

4. Uruchomienie połączenia Junikowo - Głogowska/Hetmańska. Przewidywana trasa: Grunwaldzka - Jawornicka - Promienista - Ściegiennego - Arciszewskiego - Hetmańska.
Uzasadnienie: Takie połączenie umożliwia mieszkańcom osiedli Junikowo, Kwiatowe oraz Kopernika dotarcie bez przesiadki do Głogowskiej/Hetmańskiej. Tam mają oni możliwość przesiadki na linie tramwajowe i autobusowe, ułatwia to też zdecydowanie dotarcie w okolice ulic Hetmańskiej i Głogowskiej.

5. Uruchomienie połączenia z Os. Kopernika do Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego przez ulicę Jugosłowiańską i pasem autobusowym po Grunwaldzkiej.

Uzasadnienie: Ułatwienie dojazdu do Ronda Jeziorańskiego i do centrum mieszkańcom Osiedla Kopernika oraz Raszyna.

6. Zwiększenie częstotliwości kursowania linii 77.
Uzasadnienie: Jest to alternatywa dla ulicy Grunwaldzkiej, już istniejąca i znana mieszkańcom. Zwiększenie częstotliwości kursowania daje większą możliwości wyboru komunikacji miejskiej jak i lepszą alternatywę dojazdu do centrum miasta.

7. Ograniczenie wjazdu samochodów ciężarowych do miasta przez przejazd kolejowy na ul. Grunwaldzkiej i po ul. Malwowej do pojazdów upoważnionych.

Uzasadnienie: Spora część zatorów w tym rejonie spowodowana jest kursowaniem samochodów ciężarowych, dla których ruchu ulica Malwowa stała się drogą tranzytową. Przy obecnych remontach ważne jest umożliwienie sprawnego poruszania się przede wszystkim mieszkańcom, stąd propozycja ograniczenia tego ruchu do pojazdów jadących do i z punktów położonych na terenie Os. Kwiatowego.


Mamy nadzieję, że powyższe postulaty wydadzą się Państwu słuszne i wspólnymi siłami zostaną wprowadzone, aby w trakcie remontów utrudnienia w komunikacji wydały się mieszkańcom jak najmniejsze. Licząc na pozytywne rozważenie naszych wniosków przy pracach nad ustaleniem komunikacji zastępczej oddajemy się do dyspozycji odpowiednim jednostkom -ZTM i ZDM.


Z wyrazami szacunku:
W imieniu:
Rady Osiedla Grunwald Północ, Ireneusz Kaczmarek
Rady Osiedla Junikowo, Paweł Rosada
Rady Osiedla Ławica, Andrzej Białas
Rady Osiedla Kwiatowe, Paweł Filipiak
Radni Osiedla Grunwald Południe

Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, Arkadiusz Borkowski
Stowarzyszenia My-Poznaniacy, Włodzimierz Nowak

piątek, 21 października 2011

Bliskie spotkanie z Ryszardem Grobelnym..w tramwaju


W zeszłym tygodniu podczas wyścigu Poznań Traffic Race wraz z Edgarem z MP miałem okazję porozmawiać z Prezydentem Grobelnym na tematy komunikacyjne. Poniżej nie za długa relacja z tego spotkania:)
----------------------------------

W miniony piątek odbył się wyścig Poznań Traffic Race. Miał sprawdzić, jaki rodzaj środka transportu jest obecnie najbardziej efektywny. Do rywalizacji stanęli: piłkarz Manuel Arboleda jadący samochodem, muzyk Michał Kowalonek na rowerze, urzędnik miejski Ryszard Grobelny w tramwaju oraz dziennikarz Sławomir Bajew przemieszczający się biegiem.



Na starcie pojawiliśmy się też my, przedstawiciele stowarzyszeń Inwestycje dla Poznania i My-Poznaniacy. Postanowiliśmy wesprzeć prezydenta w jego obcowaniu z komunikacją miejskiej, a zarazem skorzystać z okazji i zadać mu kilka pytań.


Kto wygrał, kto przegrał i dlaczego?

Start – Ulica Mogileńska, meta – Stadion Miejski. W maju 2012 wyścig odbędzie się ponownie, aby porównać, jak obecne remonty wpłynęły na efektywność poszczególnych środków transportu. Wynik obecnej rywalizacji może zaskakiwać. Wygrał samochód z wynikiem 37 min. i 44 sek., drugie miejsce przypadło rowerzyście z czasem 38 min. 2 sek., następne biegaczowi z czasem 57 min. 59 sek., a na samym końcu pojawił sięprezydent Grobelny w tramwaju, który dotarł na metę w czasie 1h 10 min. 10 sek.. Wynik napełnia pesymizmem, bo kto to widział, żeby o własnych nogach przez całe miasto było szybciej niż tramwajem? 

Warto zwrócić uwagę, że dzień był wyjątkowo korzystny dla wszystkich uczestników wyścigu – z racji Dnia Nauczyciela i ładnej pogody ruch na ulicach był umiarkowany, a tramwaj nie był zatłoczony. Tym bardziej właśnie dziwi długi czas jazdy. Oczywiście, należy pamiętać o objazdach spowodowanych remontami. Udając się w trasę wsiedliśmy w „szóstkę” na przystanku „Pusta” i bez przesiadki skierowaliśmy się ku stadionowi. Trasa z przesiadkami może byłaby krótsza, ale różnica czasowa raczej nie byłaby bardzo istotna. Rozkładowy czas przejazdu tramwaju wynosi 42 minuty. Czas rzeczywisty: 59minut (reszta czasu to spacer piechotą między przystankami a startem i metą). Pozwoliliśmy sobie na analizę przyczyn tak słabego wyniku komunikacji miejskiej.

Co ciekawe, zgodnie z naszymi obliczeniami różnicę właśnie tych 17 minut tramwaj spędził oczekując na zielone światło. Z tego, warto zaznaczyć, prawie 10 minut przed krzyżówką Głogowska/Hetmańska, gdzie stworzył się zator tramwajowy. Sygnalizacja świetlna w tym miejscu jest wyjątkowo niekorzystna dla komunikacja publicznej i sytuacja, której doświadczyliśmy, niestety nie należy do rzadkości. Wyniki także wskazują, że właśnie sumarycznie najwięcej czasu tramwaj stracił na Głogowskiej. Od kiedy dodano tam dodatkowe sygnalizacje świetlne tramwaje nie trafiają za często na zieloną falę. Natomiast jeśli chodzi o pojedynczą sygnalizację najdłużej oczekiwaliśmy na światło na Baraniaka. Należy za to pochwalić odcinki na ulicy Warszawskiej oraz Grunwaldzkiej. Mimo kilku przystanków czas spędzony tam na światłach można liczyć w pojedynczych sekundach. Wniosek jest prosty: komunikacja tramwajowa byłaby o wiele szybsza, gdyby zapewnić jej priorytet na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym sygnalizacją świetlną. Niektóre innowacje – jak przyznanie priorytetu komunikacji publicznej na skrzyżowaniach czy buspasy nie wymagają wielkich nakładów finansowych – to kwestia politycznych decyzji. Postanowiliśmy więc wykorzystać czas i porozmawiać ze zwykle nieuchwytnym prezydentem Grobelnym o inwestycjach w komunikację publiczną i innych ważnych aspektach rozwoju naszego miasta.

A co na to prezydent? 

b_250_150_16777215_0___images_stories_Komunikacja_obrazek_o_rowerze_i_tluszczu11.jpgDobrych wieści niestety nie ma. Prezydent Ryszard Grobelny bardzo pozytywnie wyraził się na temat priorytetu dla tramwajów, jednak zapytany o to kiedy możemy się spodziewać takich udogodnień w centrum i na kolejnych trasach, odwołał się do opracowań na ten temat i wyraził niepewność czy takie inwestycje są obecnie planowane. Taka sama reakcja miała miejsce jeśli chodzi o wydzielenie nowych torowisk. Jestem za – określił się prezydent –jednak opierać się należy na analizach na ten temat. Czy możemy się spodziewać wydzielenia torowiska na Dąbrowskiego? Oczywiście, przecież docelowo jest tam planowany deptak. Kiedy? Nie wiadomo. I znowu ta sama reakcja tycząca się nowych tras tramwajowych czy też buspasów. Opinia jak najbardziej pozytywna, szczególnie w układzie docelowym.Kiedy? Cóż. Prezydent stwierdził, że badania opinii publicznej przeprowadzane przez UM wykazują, że większość Poznaniaków preferuje inwestycje w nowe drogi oraz dawanie priorytetu autom. Stwierdził, że jego zadaniem jest jako prezydenta miasta jest dostosować się do tych preferencji. Szkoda, że Prezydent nie zna ostatniego sondażu Gazety Wyborczej, z którego wynika, że aż  87 % poznaniaków w obliczu katastrofy komunikacyjnej pragnie wyraźnego wsparcia komunikacji publicznej.

Ciekawa też sytuacja miała miejsce w trakcie jazdy, kiedy prezydent był zmuszony skasować dodatkowy bilet mimo tego, że zgodnie z rozkładem powinien na całej trasie zmieścić się w czasie. Podobnej sytuacji doświadcza ponad połowa poznaniaków poruszających się na co dzień komunikacją publiczną. Ich codzienne niepowodzenia nie są prestiżową klęską w wyścigu, lecz niestety realną stratą pieniędzy oraz czasu.

Podsumować całą dyskusję możnaby właśnie słowami prezydenta Grobelnego. Postulaty mamy wspólne. Jednak sposób ich realizacji zdecydowanie różny. Prezydent twierdzi, że zamierza prowadzić zmiany, ale powoli, najpierw również rozwijając sieć drogową. My, jako organizacje pozarządowe i pasjonaci miasta uważamy to za duży błąd, który już został w przeszłości popełniony przez aglomeracje Europy Zachodniej. Z tego powodu chcielibyśmy bardziej zdecydowanych działań, stanowczego postawienia na komunikację publiczną jako priorytet w rozwoju komunikacyjnym miasta, co oczywiście nie oznacza kompletnego braku inwestycji drogowych.

Panie Prezydencie, inwestycje w komunikację publiczną przyniosą korzyści wszystkim: jej pasażerom, kierowcom, a także samemu miastu. Uatrakcyjnią one przemieszczanie się po mieście, a tym samym przyciągną do niej więcej osób. Ułatwi to też życie kierowcom, gdyż część  osób poruszających się na co dzień samochodami zauważając sprawność komunikacji publicznej przeniesie się do tramwajów oraz autobusów. Ostatecznie odetchnie także nasze centrum na co dzień rozjeżdżane przez tabuny aut.
Zatem Panie Prezydencie – mniej sondaży, więcej odwagi!


Arkadiusz Borkowski, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania,
Edgar Drozdowski, Stowarzyszenie My-Poznaniacy



sobota, 27 sierpnia 2011

Remonty i objazdy


W związku z remontami Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego oraz I etapu przebudowy Ronda Kaponiera (od Mostu Dworcowego do Ronda Kaponiera) od dnia 3 września zostaną wprowadzone zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Swoje trasy zmieni kolejne ponad blisko 30 linii w tym także linie tramwajowe jeżdżące z Junikowa. Oto jak będą się przedstawiały ich trasy:

Linia nr 13
STAROŁĘKA – Starołęcka – rondo Starołęka – Zamenhofa – rondo Rataje – Jana Pawła II – Kórnicka – most św. Rocha – Dowbora-Muśnickiego – plac Bernardyński – Podgórna – 27 Grudnia – Fredry – most Teatralny – Roosevelta – rondo Kaponiera – Święty Marcin – Towarowa – most Dworcowy – Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – JUNIKOWOPowrót:
JUNIKOWO – Grunwaldzka – Reymonta – Hetmańska - Głogowska – most Dworcowy – Towarowa – Święty Marcin - rondo Kaponiera – Roosevelta – most Teatralny – Fredry – Gwarna - Święty Marcin – Podgórna – ... – STAROŁĘKA

Linia nr 6
MIŁOSTOWO – Warszawska – rondo Śródka – Jana Pawła II – rondo Rataje - Krzywoustego - Królowej Jadwigi – most Dworcowy - Głogowska – Hetmańska – Reymonta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA / JUNIKOWO (wybrane kursy w soboty i dni świąteczne)

Linia nr 15 będzie jeździć na trasie Os. Jana III Sobieskiego - Ogrody. 

Natomiast na Budziszyńską będzie jeździć tramwaj linii nr 7:
Linia nr 7
ZAWADY – Podwale – rondo Śródka - Jana Pawła II – rondo Rataje – Zamenhofa – rondo Starołęka – Hetmańska - Reymonta – Grunwaldzka – BUDZISZYŃSKA

Linia nr 1 pozostanie tymczasowo bez zmian (Junikowo - Kórnicka przez ulicę Hetmańską).

Na odcinku od Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego do Ronda Kaponiera zostanie uruchomiona komunikacja zastępcza, autobus T1:

Linia autobusowa „za tramwaj” T1RONDO KAPONIERA – Zwierzyniecka – Zeylanda – Bukowska – Szylinga – Grunwaldzka – RONDO JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGOPowrót:
RONDO JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO – Grunwaldzka – Szylinga – Kraszewskiego – Zwierzyniecka – RONDO KAPONIERA

Przystanek „Rondo Kaponiera”  będzie na ul. Zwierzynieckiej (obok hotelu Mercure). Przystanek „Rondo Jana Nowaka-Jeziorańskiego” będzie na wysokości ul. Niecałej. Na trasie przejazdu zlokalizowany zostanie przystanek dodatkowy „Matejki” po skręcie z ul. Szylinga w ul. Grunwaldzką.Autobusy linii nr T1 nie będą się zatrzymywać na przystankach „Kraszewskiego” i „Zeylanda”.


Więcej informacji o zmianach także na trasach innych linii znajdą Państwo na stronach MPK: http://www.mpk.poznan.pl/komunikaty/111-remont-ronda-kaponiera-oraz-ronda-jana-nowaka-jezioranskiego

Pytania na temat remontów i objazdów mogą Państwo kierować do mnie na adres mailowy aborkowski@idp.org.pl albo po prostu w komentarzach - postaram się jak najszybciej udzielić wszelkich możliwych informacji.

Informacje o komunikacji zastępczej podczas remontu ulicy Grunwaldzkiej pojawią się na początku października.




sobota, 13 sierpnia 2011

Ale się będzie działo!

A gdzie się dziać będzie? Ano w Poznaniu, a dokładniej jeśli chodzi komunikację w mieście. Otóż jakby nie spojrzeć to komunikacja po swoich stałych trasach pojedzie najwcześniej dopiero w..maju 2012. I to będzie tylko mały przerywnik przed kolejnymi komunikacyjnymi zmianami. Nie mniej, dla niektórych rejonów, w tym Junikowa (rzekłbym nawet, że najbardziej) szykuje się prawdziwa komunikacyjna rewolucja. Brawa dla tych którzy ze wszystkim zmianami i rozkładami będą na bieżąco ;)

Tak więc, co nas czeka? Zacznijmy może od tego co się dzieje – z racji budowy trasy tramwajowej na Franowo przejazd tramwajów z GTR na trasę Kórnicką jest niemożliwy, obecnie działa tam komunikacja zastępcza w postaci wahadłowych bimb. Dla rejonu na prawym brzegu Warty ważna jeszcze jest budowa kolektora, która już od jakiegoś czasu powoduje utrudnienia wokół ulicy Jana Pawła II i Ronda Śródka.

Zdecydowanie więcej utrudnień czeka nas na lewym brzegu Warty. Już na dniach, od wtorku zacznie się I etap remontu Kaponiery (od Ronda do Mostu Dworcowego), co początkowo spowoduje zamknięcie po jednej nitce w każdą stronę (w stronę Górczyna ze względu na inwestycje Aquanetu). Dalej komplikacje będą się zwiększać. Od 3 września zamknięta zostanie wschodnia nitka i torowisko na tym odcinku. Wszystko przez rozbiórkę całej konstrukcji na której ulica Roosvelta się znajduje. Dalej czeka nas remont Ronda Jana Nowaka Jeziorańskiego, fragmentu ulicy Bukowskiej od Roosvelta, dalsze utrudnienia w związku z przebudową ulicy Bułgarskiej (także czasowo utrudnienia na krzyżówce z Grunwaldzką) oraz przebudowa ulicy Grunwaldzkiej, w trakcie którego nieczynne będzie całe torowisko od Smoluchowskiego do Junikowa.

I bym zapomniał, jeszcze dochodzi remont torowiska przy Placu Cyryla Ratajskiego, tam będzie jeździć komunikacja wahadłowa. Jak widać uzbiera się tego sporo, chwała wszystkim którzy to spamiętają i nie pogubią się komunikacyjnie wiedząc zawsze co ich czeka i jak działa komunikacja zastępcza:) Szczególnie powinni na to zwrócić uwagę właśnie mieszkańcy Junikowa oraz innych rejonów Grunwaldu korzystających z komunikacji wzdłuż ulicy Grunwaldzkiej. Utrudnienia się będą pojawiać stopniowo co znaczy, że od września czekają nas dość częste zmiany komunikacyjne. Tramwaj numer 7 na Grunwaldzkiej, brak linii nr 15 a później od listopada zapewne brak komunikacji tramwajowej. Łatwo nie będzie, czekamy na opublikowanie przez odpowiednie jednostki terminarzu prac dla wszystkich inwestycji, wtedy też poznamy pełne plany co do komunikacji zastępczej i objazdów dla wspomnianego rejonu.

Na pewno przez ten czas będzie trzeba się uzbroić w cierpliwość, wiedzę (o zmianach) i wybór optymalnych na ten czas dla nas rozwiązań komunikacyjnych (może rower?;) ). Należy mieć nadzieję, że nie zawiedzie informacja oraz sprawność komunikacji zastępczej. I co by nie mówić, jak się remonty skończą to będzie lepiej ;)

środa, 27 kwietnia 2011

Różne różności

Święta minęły, trochę przerwy od pisania sobie zrobiłem, pora wrócić ;)

Na początek krótko o inauguracyjnej sesji Rady Osiedla Junikowo - jeszcze przed Wielkanocą. Przysięgi zostały złożone, wybraliśmy w głosowaniu przewodniczącego, Pana Ryszarda Menke (był też przewodniczącym Rady wcześniej). Na kolejnej, jutrzejszej sesji Rady (godzina 18.00, SP54 przy ul. Małoszyńskiej) będziemy wybierać także wiceprzewodniczących oraz zarząd nowej kadencji na najbliższe 4 lata. Będzie to właściwie koniec tej 'części oficjalnej' i zacznie się omawianie konkretnych działań, spraw zgłoszonych przez mieszkańców. Przyznam, że do mnie też od mieszkańców różne propozycje docierają więc będzie o czym debatować. I cieszy, że mieszkańcy swe uwagi przedstawiają i że o tym mówią :)

Na temat spraw poznańskich rozpiszę się w kolejnych postach, bo jest o czym. Ponownie o strefie Tempo 30 (o co w niej właściwie chodzi) i tematami z tym związanymi, inwestycje komunikacyjne i podejście naszych włodarzy do nich (kolejny brak pieniędzy), wizjonerstwo w polityce przestrzennej miasta czy też może spojrzenie na Dworzec PKP. Generalnie, będzie o czym pisać, zapraszam do śledzenia :)

środa, 13 kwietnia 2011

Sesja Inauguracyjna Rady Osiedla Junikowo

Pod koniec zeszłego tygodnia otrzymałem oficjalną informację, że sesja inauguracyjna Rady Osiedla Junikowo odbędzie się 19.04.2011 o godzinie 18.30 w SP 54 przy ulicy Małoszyńskiej.

sobota, 9 kwietnia 2011

Nagranie z Radia Emaus

I po wizycie w Emaus :) Miło było, przyjemnie się rozmawiało, a tych co nie mieli okazji usłyszeć na żywo zachęcam do odsłuchania relacji zamieszczonej poniżej:



(Większość pliku to rozmowa przeplatana 3 kawałkami muzycznymi)

piątek, 8 kwietnia 2011

W Radio Emaus

Dziś od 21.15 będę miał przyjemność gościć w Radiu Emaus (89.8FM) i wziąć udział w audycji na temat Osiedli, ich Rad oraz Poznania. Serdecznie dziękuję za zaproszenie oraz zachęcam do nastawienie o tej porze odbiorników na odbiór odpowiedniej stacji ;)

PS. Istnieje również możliwość słuchania w internecie na stronie Radia Emaus.

poniedziałek, 4 kwietnia 2011

Tempo 30

Jako Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania wysłaliśmy do ZDMu w ramach konsultacji nad projektem stworzenia Strefy Tempo 30 listę uwag i wniosków. Oto one:


Zarząd Dróg Miejskich planuje sukcesywne wprowadzanie strefy uspokojonego ruchu (popularnie zwanej Strefą 30) w ścisłym centrum Poznania. Do 4 kwietnia trwają konsultacje społeczne projektu pierwszego etapu Strefy 30.

Z dużym zadowoleniem przyjęliśmy decyzję o wprowadzeniu Strefy 30, gdyż pomysł ten może pozytywnie wpłynąć na jakość życia mieszkańców Centrum, a tym samym zwiększyć jego atrakcyjność i dostępność.

Uspokojenie ruchu polega między innymi na zastosowaniu szeregu fizycznych barier, które niestety w prezentowanym projekcie praktycznie nie są wykorzystane. Typowymi elementami, które wykorzystuje się do uspokojenia ruchu są:
-czytelnie oznakowane wjazdy do strefy,
-skrzyżowania lub przejścia dla pieszych z wyniesioną do wysokości chodników powierzchnią,
-szykany, tzw. esowanie pasów ruchu (meandrowanie osi jezdni),
-wyłączenie z ruchu kołowego ulic o małym natężeniu ruchu,
-zróżnicowanie nawierzchni jezdni (stosowanie różnych rodzajów kostek),
-stosowanie elementów małej architektury (kwietniki, ławki, słupki)
-eliminacja sygnalizacji świetlnej.


Żaden z tych elementów nie pojawia się w projekcie, dlatego mamy poważne obawy, że wdrożenie projektu w obecnym kształcie nie wpłynie na uspokojenie ruchu, a tym samym nie zwiększy bezpieczeństwa i komfortu pieszych.

Nasze uwagi do projektu "Strefa 30" ZDMu


Chcemy aby wprowadzenie Strefy 30 rzeczywiście poskutkowało uspokojeniem ruchu, poprawieniem komfortu i bezpieczeństwa pieszych oraz rowerzystów. W związku z tym postulujemy wprowadzenie poprawek do obecnego projektu. Zachęcamy także do wysyłania swoich uwag do Zarządu Dróg Miejskich przez formularz kontaktowy dostępny na stronie ZDMu.

1. Poniżej przedstawiamy nasze postulaty oraz szkic projektu z naniesionymi naszymi uwagami.
Proponujemy zastosowanie czerwonej nawierzchni kontrapasów oraz - tam gdzie to możliwe - dodatkowych barier oddzielających drogę rowerową od pasa ruchu w postaci np.:
elastycznych, czerwonych, niskich pachołków (analogicznie jak np. w okolicy Starego Browaru),
farby wydającej dokuczliwy dźwięk przy najechaniu na skraj drogi rowerowej,
fizycznych barier/progów.
Cel: poprawa bezpieczeństwa rowerzystów, zapobieżenie najeżdżaniu na drogę rowerową przez kierowców, uniemożliwienie postoju na drodze rowerowej.

2. Zastosowanie bardzo wyraźnych oznaczeń wjazdu do strefy. Wjazd do strefy powinien stanowić zarówno fizyczną, jak i psychologiczną barierę, dlatego warto, aby w tych miejscach zastosować wyniesione do powierzchni chodnika przejścia dla pieszych (tam gdzie jest to technicznie możliwe) z wyraźnym, całopowierzchniowym oznaczeniem ograniczenia prędkości. Takiego rozwiązania nie można nie zauważyć, dodatkowo wymaga zwolnienia przy najeździe.
Cel: wyraźne wydzielenie Strefy 30, zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

3. Wyniesienie skrzyżowań (ewentualnie samych przejść dla pieszych) do powierzchni chodnika, w miejscach gdzie nie ma świateł (ul. Młyńska/Nowowiejskiego, ul. Libelta, plac C. Ratajskiego). Dla kierowców respektujących ograniczenie prędkości, najazd na taką przeszkodę nie jest uciążliwy czy niekomfortowy, a skutecznie spowalnia ruch, dając jednocześnie pieszym możliwość przejścia przez jezdnię.
Cel: zwiększenie bezpieczeństwa pieszych.

4. Wyznaczenie kontrapasu w ul. Ratajczaka (w przyszłości mógłby być przedłużony dalej w kierunku południowym), umożliwienie prostego (tak jak na planie) przejechania rowerem skrzyżowania ul. Ratajczaka/Plac Wolności w stronę ul. 3 Maja.
Cel: ułatwienia dla rowerzystów.

5. Wytyczenie lewoskrętu dla rowerów z ulicy Św. Marcin w Ratajczaka.
Cel: ułatwienia dla rowerzystów.

6. Zastosowanie fizycznych ograniczeń prędkości na ul. Ratajczaka w postaci esowania pasów ruchu, szykan, zieleni w donicach. Ewentualnie zredukowanie jednego pasa ruchu i poszerzenie chodnika (dodatkowe miejsce na klomby, stoliki kawiarniane, ławki).
Cel: uspokojenie ruchu, poprawa estetyki.

7. Osłupkowanie Placu Wolności od strony południowej i północnej.
Cel: uniemożliwienie nielegalnego postoju samochodów na chodniku.

8. Wytyczenie dodatkowego, wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. Św. Marcin na wysokości ul. Kantakta.
Cel: uspokojenie ruchu, ułatwienie ruchu pieszego.

9. Zastosowanie zwężeń jezdni na wysokości pasów dla pieszych na ul. 23 Lutego i ul. Mielżyńskiego (jako alternatywa do wyniesionych przejść).
Cel: zwiększenie bezpieczeństwa pieszych, ukrócenie nielegalnego parkowania w tym rejonie.

10. Wyniesienie skrzyżowania ul. Ratajczaka z ul. 27 Grudnia lub zastosowanie fizycznych barier uniemożliwiających ścinanie skrzyżowania.
Cel: uspokojenie ruchu i ograniczenie prędkości przejazdu przez skrzyżowanie.

11. Wyeliminowanie lub skrócenie jednego z pasów ruchu ul. 27 Grudnia na odcinku od ul. Ratajczaka do ul. Kantaka. Na uzyskanej powierzchni można np. wytyczyć drogę rowerową.
Cel: uspokojenie ruchu, ułatwienia dla rowerzystów.

12. Południowa strona Pl. Wolności - zastosowanie fizycznych ograniczeń prędkości w formie szykan, esowania pasów ruchu. Ograniczenie pasów ruchu do jednego od al. Marcinkowskiego do przystanku tramwajowego przy Empiku.
Cel: uspokojenie ruchu.

13. Wyeliminowanie ruchu samochodowego z ul. Fredry na odcinku od al. Niepodległości do ul. Kościuszki.
Cel: uspokojenie ruchu.

14. Rezygnacja z sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach ul. Kościuszki z ul. Libelta oraz z ul. Fredry.
Cel: zwiększenie płynności ruchu.

15. Wytyczenie dodatkowego, wyniesionego przejścia dla pieszych na ul. 3 Maja na wysokości skrzyżowania z Pl. Wolności.
Cel: uspokojenie ruchu, ułatwienie ruchu pieszego.

16. Włączenie w docelowy obszar Strefy 30 al. Marcinkowskiego, ul. Ratajczaka oraz ul. Św. Marcin. Ulice te należy włączyć w strefę uspokojonego ruchu, gdyż nie pełnią i nie powinny pełnić roli ulic przelotowych.
Cel: uspokojenie ruchu, konieczny element rewitalizacji tych ulic.

Całość plus fotografie i graficzne przedstawienie projektu dostępne na stronie IdP.

sobota, 2 kwietnia 2011

Kropki widzę, kropki

MPK ostatnio daje mi natchnienie. Tym razem może nie poprzez sygnalizację świetlną (chociaż zapewne to dało mi więcej czasu na przemyślenia) ale poprzez zwyczajne spoglądanie na zewnątrz z tramwaju. Ponieważ dlaczego widzę świat w czarne kropki? Dlaczego nie mogę patrzeć na otoczenie takie jakie jest? Tak więc właściwie dlaczego reklama na tramwaju musi wchodzić na szybę, zasłaniając obraz pasażerowi a zatem dlaczego ta reklama jest ważniejsza od każdego pasażera?

Ja rozumiem, że reklama to pieniądze ale no..to nie tylko pieniądz się liczy. Zresztą, wcale raczej nie taki wielki. Chcąc tworzyć miasto przyjazne mieszkańcom trzeba odejść od myślenia, że liczy się głównie zarobek. Trzeba zwracać uwagę na detale, te najprostsze rzeczy. Tego w Poznaniu zdecydowanie brakuje. Bo fajnie, że kupujemy nowy tabor (i dobrze, że na nim nie będzie reklam) ale jazda starymi pojazdami byłaby przyjemniejsza gdyby świat nie był w czarne kropki.

czwartek, 24 marca 2011

Nieco o tym co było wcześniej

Może nie tak znowu wcześniej, znaczy się, przed wyborami. Przyznam, że byłem zaskoczony, pozytywnie oczywiście, od jak wielu osób w trakcie 'kampanii wyborczej' otrzymałem wsparcie. Ciężko wymienić wszystkich ale dziękuję, każde pozytywne słowo jak otrzymałem dawało mi pewność, że to czego chcę się podjąć jest tego warte. Znaczy się, pewność taką miałem, nie mniej to upewniało. No, wiadomo o co chodzi ;)

Tak więc początkowo założyłem tego bloga i miło było potem usłyszeć "A, ja czytałam Pana bloga", "Ja już wiem, na stronie wszystko wyczytałem". Czasem tak miło coś tworzyć i spotkać na ulicy obcych ludzi, którzy się tym zainteresowali. Niewątpliwie tą działalność będę kontynuował, nie mniej nie tylko jeśli chodzi i Junikowo ale także na temat całego Poznania. Zresztą, widać to po tytule bloga. I choć początek jest mocno Junikowski to czas pokaże jak będzie dalej, póki co mam pomysły na oba tematy. Oczywiście Junikowa i sprawozdań z działalności, ze spotkań z Państwem na pewno nie zabraknie. 

Nie mnie to co najbardziej pozytywnego wyniosłem z tej przedwyborczej kampanii to były spotkania z mieszkańcami. W trakcie rozdawania ulotek miałem przyjemność przeprowadzić niejedną rozmowę właśnie z kimś z Państwa. I to było to. Każda z tych osób miała swoje przemyślenia na temat najbliższej okolicy, tego co można poprawić, co by się przydało, co można zmienić, czego brakuje. Były to rozmowy ciekawe, ze zrozumieniem dla kompetencji Rady. Niektóre pomysły bardziej odważne (np. jednokierunkowa ulica Bełchatowska) inne wpływające na estetykę (specjalne pojemniki na psie odchody), a inne ze względu na funkcje (wolny zaniedbany nieco plac do zagospodarowania). Człowiek idąc samemu przez Junikowo często nie na wszystko zwraca uwagę. Dlatego te spostrzeżenie mieszkańców są bardzo cenne. I po takich spotkaniach wiem, że najważniejsze w działalności Rady będzie bycie blisko mieszkańców, zrozumienie ich potrzeb co do pobliskiej przestrzeni, w której przebywają na co dzień. Tak, spodobała mi się taka działalność. Kreowanie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, razem z nimi, to właśnie chciałbym robić :)

poniedziałek, 21 marca 2011

Echo wyborów

Jeszcze nie ogłoszono oficjalnie wyników wyborów do Rad Osiedli a na Junikowie już mamy pierwsze ich echo. Pewien mieszkaniec naszego Osiedla, przedstawiający się jako Jan Junikowski postanowił założyć własnego bloga o tytule „Kątem oka o Junikowie”. Rozpoczął swoją „działalność” wpisem na temat kampanii jaka miała miejsce przed wyborami. Serdecznie zachęcam do zapoznania się z nim pod wspomnianym wyżej adresem – mnie osobiście zaciekawił. Zarazem pokuszę się też o własny komentarz w odniesieniu do niektórych fragmentów tego wpisu, pewnego sprostowania jak i paru słów na koniec. No ale, po kolei:)

We wspomnianym wpisie Pan Jan Junikowski prezentuje własne opinie na temat prowadzonej kampanii. Jest to jak mniemam niejako spojrzenie na nią z zewnątrz tak więc nie chcę tutaj narzucać swoich przemyśleń jako osoby, która w kampanii brała czynny udział;)

Junikowianin przestrzega nas, że obietnice wyborcze które złożyli kandydaci (jak sam zauważa, o ile w ogóle jakieś złożyli) zostały zapamiętane i mieszkańcy będą się domagać ich realizacji. Przyznam, że to cieszy :) Zakładam, że osoby które do Rady Osiedla się dostały są to osoby słowne i obietnice przez nie zadeklarowane nie były rzucone na wiatr. Że każdy kto te obietnice złożył dołoży wszelkich starań aby je zrealizować. Sam na pewno będę starł się to zrobić. W zakładce Junikowo mogą Państwo znaleźć tematy, które podawałem, że chciałbym się nimi zająć w trakcie kadencji. Dostając się do Rady Osiedla Junikowo (według nieoficjalnych danych) czuję się zobowiązany do spełnienia tego co założyłem. A jak się uda to jeszcze więcej, pomysły stale rodzą się w głowie :) Nie mniej, co uda się zdziałać, czas pokaże.

Cieszy mnie idea bloga Junikowianina. Sam działając na co dzień w Stowarzyszeniu Inwestycje dla Poznania patrzę na ręce Radnych Miejskich i Prezydentów, porównuję ich obietnice z działaniami, krytykuję (staram się konstruktywnie) ale też chwalę kiedy trzeba i proponuję własne rozwiązania. Teraz znajdę się po tej drugiej stronie, gdzie to ja mam coś do zrobienia i to ja będę rozliczany. Ciekawie :) Jest to również cenna aktywność mieszkańców, sposób wyrażenia swojej opinii a także głos, który być może nie raz skłoni do dyskusji czy refleksji.

Na koniec chciałbym sprostować pewną nieścisłość jaka pojawiła się w tekście a tyczy mojej osoby. Dla jasności przypomnę, że tuż przed wyborami, dwa wpisy temu, zachęcałem Państwa do poparcia także 7 innych osób w tych wyborach. Analizując stwierdzenie: „ (koalicja) młodych gniewnych reprezentantów struktur pewnej znanej partii politycznej skupionych wokół lokalnego lidera” które dotyczy także mnie, pragnę zauważyć, że nie należę ani nie należałem do żadnej partii politycznej. Ze wspomnianych wyżej osób nie jestem jedyną postacią, która nie jest członkiem żadnej partii. Wśród tej 7 są osoby związane z partiami politycznymi natomiast selekcjonowanie wszystkich z wyżej wymienionych do jednego worka mija się rzeczywistością.

W tym wszystkim życzę Janowi Junikowskiemu wytrwałości i zapału do działania oraz aktywności, krytyki jak trzeba, oby jednak konstruktywnej, a także do innych działań. I takiej samej wytrwałości życzę sobie i wszystkim nowowybranym Radnym, aby Jan Junikowski o owocach mógł pisać :)

Ps. Jak chcemy tak liczyć to mimo wszystko 4:11 ;)


edycja: Zauważyłem, że fragment o partii został sprostowany. Chociaż muszę przyznać, że stwierdzenie "sprostowano, że tylko część z tych osób należy do partii, a resztę, jak rozumiem, partia popiera, bo inaczej nie zaleźliby się w składzie tej koalicji" jest dość względne. Tej tzw 'koalicji' nie tworzono wokół partii. Akurat chociażby o tym, że promowałem się razem z bratem zadecydowały względy.. rodzinne. W końcu z kim mógłbym lepiej?;) Nie mniej, zostawmy to. To raptem pewien szczegół, a nie meritum działania Rady Osiedla :)


...i po wyborach ;)

Z przyjemnością informuję, że według nieoficjalnych wyników (listy wywieszone na drzwiach lokali wyborczych przez Komisje) zostałem wybrany na Radnego w kolejnej kadencji Rady Osiedla Junikowo :)
Zachęcam do zapoznania się z pełnymi wynikami.

Gratuluję serdecznie wszystkim wybranym na Radnych kandydatom :)

Ze swojej strony dziękuję wszystkim zarówno za głos i zaufanie tym okazane jak i wszystkim którzy w wyborach wzięli udział. Postaram się Państwa nie zawieść a nieprzekonanych przekonać działalnością ;)

Na dniach w temacie jak to było przed wyborami napiszę parę zdań więcej, myślę, że warto :)

czwartek, 17 marca 2011

Kandydaci do Rady Osiedla Junikowo

Pod podanym adresem można znaleźć pełną listę kandydatów do Rady Osiedla Junikowo. Ze swojej strony chciałbym Państwu polecić parę osób na które w mojej opinii warto oddać głos. Są to osoby dla których ważne jest dobro Junikowa, chcą coś dla niego zrobić, a także nie wątpię że swym zapałem, wiedzą i doświadczeniem pozytywnie wpłyną na rozwój Naszego osiedla :) Przypomnę, że swój głos w wyborach mogą Państwo oddać na więcej niż jedną osobę.

Borkowski Sebastian – numer 2 na liście
Od dwóch lat Radny Osiedla Junikowo. Rozwinął Gazetę Junikowską i odpowiada za jej wydawanie. W nowej Radzie chciałby skupić się na rozwoju komunikacji pomiędzy Radą Osiedla a Mieszkańcami. Więcej informacji na stronie

Drzazga Hubert - numer 3 na liście
Prawnik, przede wszystkim związany ze swoim fyrtlem. Działając przez ostatnie dwa lata przyczynił się do zwiększenia bezpieczeństwa na ul. Soboteckiej.

Kamiński Sebastian - numer 7 na liście
Technik mechanik, znany przede wszystkim Mieszkańcom ul. Kopaniny. Podczas najbliższej kadencji chciałby zająć się poprawą stanu ulic i chodników. Będzie również starał się doprowadzić do ograniczenia prędkości na takich ulicach jak Kopanina czy Krośnieńska. Chciałby też postawić na rozwój kulturowy na osiedlu poprzez organizację różnych spotkań czy festynów.

Kozłowska Paulina - numer 11 na liście
Mgr Inżynier Budownictwa, kierownik Wydziału Infrastruktury Kubaturowej i Ochrony Środowiska w jednej z podpoznańskim Gmin. Swoje wieloletnie doświadczenie w związku z inwestycjami drogowymi, kanalizacyjnymi czy z dziedziny ochrony środowiska chciałaby realizować przy planowaniu, realizowaniu oraz nadzorowaniu inwestycji wykonanych z pieniędzy Rady Osiedla.

Majda Tomasz - numer 13 na liście
Student prawa i kierownik jednej z poznańskich restauracji. Od urodzenia mieszka na Junikowie. W Radzie chciałby się skupić na lepszym kontakcie między radą a mieszkańcami. Chciałby także wykreować nowe miejsca, w których będzie można będzie spędzić wolny czas oraz poprawić bezpieczeństwo na osiedlu.

Ruga Janusz - numer 18 na liście
Bardzo dobrze znany na naszym Junikowie, przez 12 lat ministrant w parafii Andrzeja Boboli. Obecnie pracuje jako dyspozytor w dużej firmie produkcyjno -usługowe i nadal studiuje. W Radzie Osiedla chciałby odpowiadać za rozwój sportu, remonty ulic a także zająć się brakującymi planami zagospodarowania przestrzennego dla Junikowa.

Silski Grzegorz - numer 22 na liście
Z wykształcenia technik technologii odzieży, w wolnym czasie gra amatorsko w jednym z poznańskich klubów w piłkę nożną. Jako Radny chciałby skupić się na poprawie estetyki osiedla np. poprzez zwalczanie tzw. "dzikich wysypisk" a także polepszyć wymianę informacji między mieszkańcami a Radą Osiedla.

środa, 16 marca 2011

W WTK o Radach Osiedli

Dziś o 20.15 zapraszam serdecznie do włączenia WTK gdzie na żywo razem z bratem, Sebastianem Borkowskim, wezmę udział w małej dyskusji na temat Rad Osiedli :)

poniedziałek, 14 marca 2011

Bo tramwaj na światłach stać musi

Korzystając regularnie z komunikacji miejskiej w Poznaniu chyba każdy z nas ma swoje przemyślenia. Za każdym razem gdy pokonuję trasę Junikowo-Politechnika-Junikowo podczas przejazdu przez centrum w głowie pojawia mi się ta sama myśl: Dlaczego ten tramwaj musi tyle stać na światłach? Ile razy zdarzyło mi się jeden przystanek pokonywać nawet ponad 5 minut (Św. Marcin – Al. Marcinkowskiego), na Fredry ciężko stać krócej niż 3 minuty, a wracając „Piątką” najpierw można postać na Gwarnej aby, jak zapali się zielone, 100m dalej zatrzymać się na kolejnych światłach i przeczekać cały cykl. Przy wypowiedziach osób z Rady Miasta i Urzędu Miasta, że Poznań stawia na zrównoważony transport, na komunikację zbiorową przyznam, że drażni mnie to dodatkowo. Ponieważ co tak naprawdę szkodzi aby tramwaj mógł przejechać na światłach szybciej?

Co znaczy priorytet dla tramwajów wiedzą na pewno mieszkańcy Junikowa. W ciągu ulicy Grunwaldzkiej do ulicy Grochowskiej została zamontowana sygnalizacja wzbudzana. Czyli tramwaj podjeżdża, system wyłapuje jego obecność i w najbliższej możliwej chwili zapala zielone światło dla bimby. Proste, szybkie, skuteczne a codziennie parę minut mniej spędzamy w tramwaju bo porusza się on sprawniej.

Tymczasem mamy centrum miasta przez które przejeżdża spora część poznańskich linii tramwajowych. I traci po parę minut na światłach. W ramach Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania parę razy poruszaliśmy ten temat, niestety nic się nie zmieniło. A przecież trudno powiedzieć, że problemem jest brak pieniędzy – nie jest to inwestycja idąca w miliony co najwyżej w paręset tysięcy. Przy budżecie miasta, kwocie wydawanej na inwestycje, a nawet przy samych oszczędnościach z różnych przetargów tą sumę trudno nazwać wielką. Tak więc, czego tak naprawdę trzeba?

Mam wrażenie, że problemem jest wola aby naprawdę, a nie tylko w słowach postawić na komunikację miejską. Ale także w zaplanowaniu działań od podstaw, po kolei, co zrobić, aby transport zbiorowy był wydajny i sprawny. Nie może być tak, że zapowiadamy wiele inwestycji, które nagle, jak się okazuje, z jakiś powodów teraz nie zrealizujemy (Przebudowa Kaponiery, tramwaj na Poznań – Wschód). Z drugiej strony jeszcze niedawno w ramach rozmów o rewitalizacji było wielkie hura pod tytułem – tak, robimy tramwaj na Ratajczaka. W planach jest to pomysł odległy, ale hura i róbmy teraz. Oczywiście nic z tego nie wyszło. Nie może też być tak, że tworzymy całkiem nowe obszary mieszkalne jak Naramowice, zupełnie nie myśląc o doprowadzeniu tam komunikacji zbiorowej przez co jest to obecnie chyba największy problem tego obszaru. Ale należy też pamiętać, że aby włączyć do obecnego systemu kolejne trasy warto aby ten system był wydajny. Bo aby przekonać mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej musi ona być szybka. Centrum wydaje się logicznym miejscem do wprowadzenia takich zmian. Ale póki co - tramwaj na światłach stać musi.

sobota, 5 marca 2011

Junikowo

Jak pisałem w poprzedniej notce, zdecydowałem się na kandydowanie do Rady Osiedla Junikowa. Z zamiarem dostania się oczywiście ;) Dlaczego postanowiłem wystartować? 

Od lat pasjonuję się tym co się w Poznaniu dzieje, w jakim kierunku on zmierza. Chcąc mieć na to jakiś wpływ w 2008 roku wstąpiłem do Stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, w którym działam do dzisiaj, obecnie jako członek zarządu. Inicjatywy jakie podejmujemy w ramach działalności Stowarzyszenia dają mi wiele radości, szczególnie gdy uda się coś osiągnąć. A się daje ;) Działalność w Radzie Osiedla widzę jako kolejny etap rozwijania swojej pasji. Chcą zmieniać Poznań na lepsze bardzo chętnie będę się angażował w możliwe działania. Interesujące wydaje też mi się bycie bliżej mieszkańców. W Radzie Osiedla mogę być Państwa przedstawicielem, mieć bliższy kontakt z mieszkańcami. Myślę, że jest to jedna z najważniejszych rzeczy w kreowaniu przestrzeni przyjaznej dla Nas, mieszkańców. Serdecznie więc zachęcam do udziału w wyborach 20 marca oraz oddania głosu właśnie na mnie - Arkadiusza Borkowskiego, nr 1 na liście kandydatów ;)

Podczas nadchodzącej kadencji Rady Osiedla chciałbym szczególnie zająć się poniższymi tematami:

  • Dobre rozwiązania komunikacyjne dla Junikowa - zamierzam przyglądać się nadchodzącemu remontowi w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, a także promować rozwiązania poprawiające komfort komunikacyjny mieszkańców. Zarówno poprzez poprawę komunikacji zbiorowej jak i czuwanie nad sytuacją drogową. Dostępność biletów MPK ciągle nie jest wystarczająca, infrastruktura MPK mogłaby prezentować się lepiej, natomiast pomysł III ramy stale budzi dość skrajne opinie.
  • Junikowo podlega coraz intensywniejszej zabudowie. Nie dla całego obszaru osiedla są zapisy w Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego, co może być powodem znaczącej dowolności w prowadzeniu inwestycji przez inwestorów. Chciałbym czuwać nad przyszłymi inwestycjami na obszarze osiedla, tak aby nowe inwestycje wnosiły ze sobą nową jakość stwarzając mieszkańcom przyjazne miejsca. Spotkania inwestora z mieszkańcami przed rozpoczęciem inwestycji byłyby znakomitą drogą do wymiany poglądów i znalezieniu odpowiednich rozwiązań.
  • Renowacja miejsc -są takie miejsca na Junikowie które obecnie są zaniedbane a niewielkim kosztem można by z nich stworzyć miejsce przyjazne mieszkańcom. Nowe place zabaw, skwerek, kawałek miasta przyjazny ludziom zamiast zaśmieconej działki, poprawa estetyki miejsc które mijamy na co dzień. To da się zmienić ;)
  • Aktywizacja mieszkańców - to Wy, Szanowni Państwo, najlepiej znacie swój fyrtel. Wszelkie uwagi i pomysły są warte rozpatrzenia, a idee jakie rodzą się wśród mieszkańców i z nimi są realizowane dają najlepsze owoce. Chciałbym wesprzeć Państwa swoim doświadczeniem, być blisko mieszkańców i pomóc zmieniać Junikowo na lepsze.
Więcej informacji na temat moich działań, programu i samych wyborów będzie się pojawiać w zakładce "Junikowo". Serdecznie zapraszam do regularnego zaglądania, kontaktu oraz podzielenia się swoim uwagami :)



czwartek, 3 marca 2011

Przedsłowie

Witam serdecznie wszystkie osoby, które tutaj weszły zobaczyć co to wypisuję albo też trafiły tutaj przez przypadek, różnie w końcu to bywa :)

Na początek może parę słów wyjaśnienia, czyli dlaczego postanowiłem tego bloga założyć. W końcu wszystko ma swój powód ;)

Pomysł założenia bloga miałem już od czasu dłuższego, gdyż różne myśli i spostrzeżenia po głowie mi chodzą i chętnie się tym z innymi podzielę. Jest to też dobry sposób dla mnie na poznanie różnych opinii w tym samym temacie, innych wizji i uwag co, niewątpliwie, może być tylko owocne. Wywołanie choćby najmniejszej dyskusji staje się pozytywnym bodźcem, platformą wymiany doświadczeń i poglądów, z której zazwyczaj każdy wynosi coś dla siebie odpowiedniego.
Osoby które mnie znają wiedzą, że jestem zapalonym pasjonatem Poznania. W tym aspekcie, jest to dla mnie kolejna rzecz którą z przyjemnością będę robił, a która będzie miała może chociaż jakiś wpływ na drogę rozwoju naszego miasta. A może też stanie się dla innych, albo i dla mnie, inspiracją do dalszych, nowych działań. Bądź co bądź, jako mieszkańcy mamy prawo zabrania głosu na temat tego co się w Poznaniu dzieje i w jakim kierunku on zmierza. I naprawdę da się coś zmienić, choć nieraz łatwe to nie jest.

Bezpośrednim bodźcem, który wpłynął na to, że bloga w końcu zakładam są wybory do Rad Osiedli. Postanowiłem wystartować do Rady Osiedla Junikowo, tak więc i bezpośrednio o Junikowie nie raz pisać będę. W końcu to mój fyrtel ;) Już w najbliższej notce, w ciągu paru dni, przestawię czym bym się chciał zająć w ramach działalności w Radzie Osiedla. Myślę, że jeśli głosami wyborców dostanę się do Rady Osiedla to będzie to dla mnie ciekawe doświadczenia jak i kolejna droga do realizacji moich pasji :) Pozwoli mi to też w swoich działaniach być bliżej mieszkańców co uważam za wyjątkowo cenne.

Jak ten blog będzie niedługo wyglądał czas pokaże, niemniej tymczasem zapraszam do lektury kolejnych wpisów i ponownych odwiedzin na stronie.