piątek, 21 października 2011

Bliskie spotkanie z Ryszardem Grobelnym..w tramwaju


W zeszłym tygodniu podczas wyścigu Poznań Traffic Race wraz z Edgarem z MP miałem okazję porozmawiać z Prezydentem Grobelnym na tematy komunikacyjne. Poniżej nie za długa relacja z tego spotkania:)
----------------------------------

W miniony piątek odbył się wyścig Poznań Traffic Race. Miał sprawdzić, jaki rodzaj środka transportu jest obecnie najbardziej efektywny. Do rywalizacji stanęli: piłkarz Manuel Arboleda jadący samochodem, muzyk Michał Kowalonek na rowerze, urzędnik miejski Ryszard Grobelny w tramwaju oraz dziennikarz Sławomir Bajew przemieszczający się biegiem.



Na starcie pojawiliśmy się też my, przedstawiciele stowarzyszeń Inwestycje dla Poznania i My-Poznaniacy. Postanowiliśmy wesprzeć prezydenta w jego obcowaniu z komunikacją miejskiej, a zarazem skorzystać z okazji i zadać mu kilka pytań.


Kto wygrał, kto przegrał i dlaczego?

Start – Ulica Mogileńska, meta – Stadion Miejski. W maju 2012 wyścig odbędzie się ponownie, aby porównać, jak obecne remonty wpłynęły na efektywność poszczególnych środków transportu. Wynik obecnej rywalizacji może zaskakiwać. Wygrał samochód z wynikiem 37 min. i 44 sek., drugie miejsce przypadło rowerzyście z czasem 38 min. 2 sek., następne biegaczowi z czasem 57 min. 59 sek., a na samym końcu pojawił sięprezydent Grobelny w tramwaju, który dotarł na metę w czasie 1h 10 min. 10 sek.. Wynik napełnia pesymizmem, bo kto to widział, żeby o własnych nogach przez całe miasto było szybciej niż tramwajem? 

Warto zwrócić uwagę, że dzień był wyjątkowo korzystny dla wszystkich uczestników wyścigu – z racji Dnia Nauczyciela i ładnej pogody ruch na ulicach był umiarkowany, a tramwaj nie był zatłoczony. Tym bardziej właśnie dziwi długi czas jazdy. Oczywiście, należy pamiętać o objazdach spowodowanych remontami. Udając się w trasę wsiedliśmy w „szóstkę” na przystanku „Pusta” i bez przesiadki skierowaliśmy się ku stadionowi. Trasa z przesiadkami może byłaby krótsza, ale różnica czasowa raczej nie byłaby bardzo istotna. Rozkładowy czas przejazdu tramwaju wynosi 42 minuty. Czas rzeczywisty: 59minut (reszta czasu to spacer piechotą między przystankami a startem i metą). Pozwoliliśmy sobie na analizę przyczyn tak słabego wyniku komunikacji miejskiej.

Co ciekawe, zgodnie z naszymi obliczeniami różnicę właśnie tych 17 minut tramwaj spędził oczekując na zielone światło. Z tego, warto zaznaczyć, prawie 10 minut przed krzyżówką Głogowska/Hetmańska, gdzie stworzył się zator tramwajowy. Sygnalizacja świetlna w tym miejscu jest wyjątkowo niekorzystna dla komunikacja publicznej i sytuacja, której doświadczyliśmy, niestety nie należy do rzadkości. Wyniki także wskazują, że właśnie sumarycznie najwięcej czasu tramwaj stracił na Głogowskiej. Od kiedy dodano tam dodatkowe sygnalizacje świetlne tramwaje nie trafiają za często na zieloną falę. Natomiast jeśli chodzi o pojedynczą sygnalizację najdłużej oczekiwaliśmy na światło na Baraniaka. Należy za to pochwalić odcinki na ulicy Warszawskiej oraz Grunwaldzkiej. Mimo kilku przystanków czas spędzony tam na światłach można liczyć w pojedynczych sekundach. Wniosek jest prosty: komunikacja tramwajowa byłaby o wiele szybsza, gdyby zapewnić jej priorytet na skrzyżowaniach z ruchem kierowanym sygnalizacją świetlną. Niektóre innowacje – jak przyznanie priorytetu komunikacji publicznej na skrzyżowaniach czy buspasy nie wymagają wielkich nakładów finansowych – to kwestia politycznych decyzji. Postanowiliśmy więc wykorzystać czas i porozmawiać ze zwykle nieuchwytnym prezydentem Grobelnym o inwestycjach w komunikację publiczną i innych ważnych aspektach rozwoju naszego miasta.

A co na to prezydent? 

b_250_150_16777215_0___images_stories_Komunikacja_obrazek_o_rowerze_i_tluszczu11.jpgDobrych wieści niestety nie ma. Prezydent Ryszard Grobelny bardzo pozytywnie wyraził się na temat priorytetu dla tramwajów, jednak zapytany o to kiedy możemy się spodziewać takich udogodnień w centrum i na kolejnych trasach, odwołał się do opracowań na ten temat i wyraził niepewność czy takie inwestycje są obecnie planowane. Taka sama reakcja miała miejsce jeśli chodzi o wydzielenie nowych torowisk. Jestem za – określił się prezydent –jednak opierać się należy na analizach na ten temat. Czy możemy się spodziewać wydzielenia torowiska na Dąbrowskiego? Oczywiście, przecież docelowo jest tam planowany deptak. Kiedy? Nie wiadomo. I znowu ta sama reakcja tycząca się nowych tras tramwajowych czy też buspasów. Opinia jak najbardziej pozytywna, szczególnie w układzie docelowym.Kiedy? Cóż. Prezydent stwierdził, że badania opinii publicznej przeprowadzane przez UM wykazują, że większość Poznaniaków preferuje inwestycje w nowe drogi oraz dawanie priorytetu autom. Stwierdził, że jego zadaniem jest jako prezydenta miasta jest dostosować się do tych preferencji. Szkoda, że Prezydent nie zna ostatniego sondażu Gazety Wyborczej, z którego wynika, że aż  87 % poznaniaków w obliczu katastrofy komunikacyjnej pragnie wyraźnego wsparcia komunikacji publicznej.

Ciekawa też sytuacja miała miejsce w trakcie jazdy, kiedy prezydent był zmuszony skasować dodatkowy bilet mimo tego, że zgodnie z rozkładem powinien na całej trasie zmieścić się w czasie. Podobnej sytuacji doświadcza ponad połowa poznaniaków poruszających się na co dzień komunikacją publiczną. Ich codzienne niepowodzenia nie są prestiżową klęską w wyścigu, lecz niestety realną stratą pieniędzy oraz czasu.

Podsumować całą dyskusję możnaby właśnie słowami prezydenta Grobelnego. Postulaty mamy wspólne. Jednak sposób ich realizacji zdecydowanie różny. Prezydent twierdzi, że zamierza prowadzić zmiany, ale powoli, najpierw również rozwijając sieć drogową. My, jako organizacje pozarządowe i pasjonaci miasta uważamy to za duży błąd, który już został w przeszłości popełniony przez aglomeracje Europy Zachodniej. Z tego powodu chcielibyśmy bardziej zdecydowanych działań, stanowczego postawienia na komunikację publiczną jako priorytet w rozwoju komunikacyjnym miasta, co oczywiście nie oznacza kompletnego braku inwestycji drogowych.

Panie Prezydencie, inwestycje w komunikację publiczną przyniosą korzyści wszystkim: jej pasażerom, kierowcom, a także samemu miastu. Uatrakcyjnią one przemieszczanie się po mieście, a tym samym przyciągną do niej więcej osób. Ułatwi to też życie kierowcom, gdyż część  osób poruszających się na co dzień samochodami zauważając sprawność komunikacji publicznej przeniesie się do tramwajów oraz autobusów. Ostatecznie odetchnie także nasze centrum na co dzień rozjeżdżane przez tabuny aut.
Zatem Panie Prezydencie – mniej sondaży, więcej odwagi!


Arkadiusz Borkowski, Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania,
Edgar Drozdowski, Stowarzyszenie My-Poznaniacy



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz